Ajna Çakra - Üçüncü Göz / Yedinci Cennet

Ajna Çakra - Üçüncü Göz

Dün geceki rüyanı anımsayabilir misin? Yarın bedenini nasıl hissedeceğini hayal edebiliyor musun? Bu tür hayalgücüne ait yetiler- geçmişi gözünde canlandırmak, geleceğin olumlu fotoğraflarını yaratmak - Ajna Chakra sayesinde gerçekleşir. Sanskritçede bu ifade hem “algı merkezi” hem de “emir merkezi” anlamlarına gelir. Işık elementi ve indigo mavi renk ile bağlantılı olarak, altıncı çakra gözlerin hemen üzerinde “üçüncü bir ruhsal göz” gibi yer alır.

İki gözümüz dünyadaki maddi nesneleri görürken, altıncı çakramız fiziksel olanın ötesindekileri de görür. Bu görüş gelecekten haber verme, telepati, hayal kurma, gözünde canlandırma, sezgi gibi yetileri içerir.

Altıncı çakra üzerimizde güçlü etkisi olan şeyleri tanıma ve sanatın yaratıcılık ile algı yanını kapsar. Bunun çok da farkında olmasak da çevremizde bulunan imajlara karşı duyarlıyızdır.

Gençken Los Angeles’da likör ve sigara dolu reklam panolarını hatırlıyorum. Onlara bakmak beni mutlu ya da sağlıklı hissettirmiyordu, aksine kendimi iyi hissetmek için ilaç almam gerektiğini hissettiriyordu. Lise yıllarında yabancı öğrenci değişim programı çerçevesinde Tayland’a gittim. Caddelerde bilboard’ların yerine bu kez Buddha heykellerini gördüm, bütün o figürler iç huzuruna giden bağlantımı harekete geçirdi.

Üçüncü göz çakrası enerji ile dolu olduğunda, başağrısı çeker, halüsinasyon yaşar, kabuslar görür, konsantre olmada güçlük çekeriz. Bu çakrada enerji azlığı söz konusu ise hafızada zayıflık, görme sorunları, bir şeyleri tanımada ve onları gözümüzde canlandırmada zorluk çekeriz.

Bir yoga öğretmeni olarak derslere katılan öğrencilerden gözbağı takmalarını isterim. Geçici olarak öğrencilerin “görmemeleri” onların duyularının daha büyük bir yüzde ile açık hale gelmesine ve iyi bir yoga deneyimi yaşamalarına neden olur.

Bu şekilde diğer öğrencilerle, bulundukları ortamla ya da kendi bedenlerine eleştirel şekilde bakmaktan vazgeçer ve pratyahara deneyimi ile içlerindeki duyularına yönelirler. Yoga dersleri alan öğrenciler daha sonra benimle paylaştıkları görüşlerinde içlerindeki kendilerine daha çok yöneldikleri için bedenlerini ve yaşamlarını daha iyi bir şekilde gözden geçirirler.

Ajna çakrasında üçüncü göz alanını uyaran, harekete geçiren bir diğer etkili duruş da başı öne doğru bacakların üzerine tamamen uzatarak yapılan harekettir. Olumlu imaj ve gözünde canlandırmalar da altıncı çakranın sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardım eden unsurlardır.

Bu tür olumlu görüşler doğal bir şekilde hayal edilen durumu hayatınıza getirir.

Yedinci Cennet Yazısına Geri Dön
1) Barbara Kaplan Herring
2) Muladhara Çakra (Kök)
3) Svadisthana Chakra (Kalçalar, Kuyruksokumu kemiği, Üreme organları)
4) Manipura çakra (Karın, karın boşluğu)

5) Anahata Çakra (Kalp)
6) Visuddha Çakra (Boyun)
7) Ajna Çakra (Üçüncü göz)
8) Sahasrara Çakra (Taç)

Duyurular

Her Salı ve Cuma 19:00'da Memorial Okmeydanı'nda Kalp Yogası Dersi
Dr. Neslihan İskit
Her Cumartesi Saat 10:00'da Memorial Ataşehir'de Hamile Yogası Dersi
Dr. Neslihan İskit
Her Cumartesi Saat 16:30'da Memorial Okmeydanı'nda Hamile Yogası Dersi
Dr. Neslihan İskit
Her Cumartesi Saat 12:30'da Yoga Şala'da Hamile Yogası Dersi
Dr. Neslihan İskit
Her Cumartesi Saat 13:30'da Yoga Şala'da Yoga Terapi Dersi
Dr. Neslihan İskit
Her Perşembe Saat 12:00'da Pasific Yoga'da Yoga Terapi Dersi
Dr. Neslihan İskit